NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny

Polonia ma prawo

08.02.2014, godz. 02:00
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie

pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint:

(718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Mirosław z Nowego Jorku: - Złożyłem wniosek o przedłużenie mojej wizy turystycznej, ale nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi. Na wniosku poprosiłem o dodatkowe 6 miesięcy, licząc od daty wygaśnięcia mojej białej kartki. Niedługo upłynie te dodatkowe 6 miesięcy i nawet jak otrzymam zatwierdzony wniosek, to otrzymam go po upłynięciu 6-miesięcznego terminu. Chciałbym teraz zmienić swój status na studencki - czy jest to możliwe?

- Teoretycznie jest to możliwe, ale proces jest trochę skomplikowany. Najpierw musi upewnić się Pan, że wniosek jest rzeczywiście nadal w toku. Czasami poczta gubi naszą korespondencję, dlatego radzę najpierw skontaktować się z Urzędem Imigracyjnym i potwierdzić, że wniosek nadal jest rozpatrywany. Proszę również pamiętać, że aby nowy wniosek o zmianę statusu został zatwierdzony, obecny wniosek, który jest w toku, musi również zostać rozpatrzony pozytywnie. W tej sytuacji zalecam konsultację z adwokatem imigracyjnym.

Jan z Rego Park: - Będę składać wniosek do urzędu imigracyjnego i potrzebny jest formularz I-94. Kiedy ostatni raz przyleciałem do USA, nie otrzymałem żadnej białej kartki do wypełnienia. Jak mogę uzyskać duplikat I-94 lub ewidencję mojego wjazdu?

- Obecnie osoby przylatujące do USA nie wypełniają formularzy I-94, ponieważ wszystkie informacje są przesyłane bezpośrednio do Urzędu Imigracyjnego przez linie lotnicze. Formularz I-94 można "odzyskać" ze strony www.cbp.gov.

Magdalena z Queensu: - Mam 27 lat i otrzymałam zatwierdzony wniosek na pozwolenia na pracę na podstawie aplikacji o DACA. Moje pozwolenie na pracę jest jeszcze ważne ponad rok. Moja mama, która jest obywatelką USA, złożyła na mnie sponsorowanie rodzinne, które właśnie dobiega końca. Czy skoro jestem w USA legalnie, mogę wystąpić o zieloną kartę na podstawie sponsorowania mojej mamy?

- Deferred Action, czyli DACA, nie "daruje" poprzedniego nielegalnego pobytu, dlatego nie może Pani wystąpić o zieloną kartę, nawet jeśli ma Pani ważne pozwolenie na pracę. Radzę jednak upewnić się, że nie jest Pani objęta paragrafem 245(i). Paragraf 245(i) obejmuje nas, jeśli mieliśmy rozpoczęte sponsorowanie pracownicze lub rodzinne 30 kwietnia 2001 roku lub wcześniej. Nawet jeśli Pani nie miała żadnego sponsorowania rozpoczętego, należy sprawdzić, czy takiego rozpoczętego sponsorowania nie miała Pani mama lub tata. W takich przypadkach zalecam konsultację u adwokata imigracyjnego.

Joanna z Ridgewood: - Mam zieloną kartę już 7 lat. Na początku musiałam skończyć studia w Polsce i przez pierwsze dwa lata mojej zielonej karty spędzałam 10 miesięcy w roku w Polsce. Obecnie mieszkam na stałe w USA. Czy fakt, że na początku spędzałam tak wiele czasu poza USA, będzie przeszkodą w mojej aplikacji na obywatelstwo USA?

- Bardzo dużo osób jest w podobnej sytuacji jak Pani. W Pani przypadku dłuższy pobyt poza USA był jak najbardziej uzasadniony, ponieważ musiała Pani ukończyć studia w Polsce. Aby ubiegać się o obywatelstwo, musi Pani udowodnić, że przez ostatnie 5 lat przynajmniej 2,5 roku spędziła Pani w USA. Zakładam oczywiście, że w ciągu ostatnich 5 lat żaden z Pani wyjazdów nie przekroczył 6 miesięcy.

autor: Mec. Marcin Muszyński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: