NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny

Polonia ma prawo

04.01.2014, godz. 02:00
USA, zielona karta
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Ryszard z Nowego Jorku: - Mam już wystarczająco długo zieloną kartę, aby móc starać się o obywatelstwo USA. Niestety, byłem aresztowany za drobne przewinienie i otrzymałem wyrok w zawieszeniu, który kończy się za kilka miesięcy. Czy muszę czekać, aż skończy się zawieszenie wyroku, czy mogę już teraz składać wniosek?

- Podaje Pan zbyt mało szczegółów, abym mógł konkretnie odpowiedzieć na zadane pytanie. Przede wszystkim proszę pamiętać, że aby móc ubiegać się o obywatelstwo, należy udokumentować nienaganną postawę moralną w ciągu ostatnich pięciu lat. Tak więc analizę należy zacząć od rodzaju przestępstwa, które Pan popełnił. Jeżeli Pana przestępstwo kwalifikuje się na zdawanie na obywatelstwo, to składanie wniosku przed ukończeniem zawieszenia jest dopuszczalne, przynajmniej w Nowym Jorku, pod warunkiem że w dniu interview zawieszenie wyroku już nie będzie obowiązywać. W takich przypadkach wskazana jest konsultacja z adwokatem imigracyjnym, zanim złoży Pan jakikolwiek dokument do Urzędu Imigracyjnego.

Czytelnik z Dolnego Brooklynu: - Mój tata nie otrzymał wizy turystycznej w Warszawie. Chciałbym się odwołać, gdzie mogę takie odwołanie wysłać i co musi zawierać, aby wiza została przyznana?

- Nieprzyznanie wizy turystycznej to jedna z tych spraw, w której naprawdę niewiele można zrobić. Aby otrzymać wizę turystyczną, należy przedstawić ewidencję, że nasz wjazd będzie nieimigracyjny, czyli tymczasowy. Trzeba przedstawić także ewidencję, że mamy wystarczające środki finansowe, aby utrzymać się w USA podczas naszego pobytu. Trzeba również przekonać urzędnika, że po naszym tymczasowym pobycie w USA wrócimy do Polski. Problem polega na tym, że prawo imigracyjne daje bardzo dużo swobody urzędnikowi ambasady w podejmowaniu decyzji, czy nasz pobyt będzie rzeczywiście nieemigracyjny. Nie ma niestety mechanizmu odwoławczego, można napisać pismo, ale obawiam się, że decyzja będzie taka sama, czyli negatywna. Nie pozostaje nic innego, jak tylko spróbować ponownie.

Tamara z Greenpointu: - Otrzymałam zieloną kartę, zanim wzięłam ślub. Teraz będąc po ślubie, mam nowe nazwisko i muszę wymienić swoją zieloną kartę. Jak to zrobić?

- Aby zmienić nazwisko na podstawie małżeństwa, należy wysłać do Urzędu Imigracyjnego formularz I-90. Oprócz podstawowych dokumentów oraz opłaty, należy wysłać także podstawę prawną zmiany nazwiska. W tym wypadku będzie to akt małżeństwa. Jeżeli małżeństwo miało miejsce w Polsce, akt małżeństwa musi być przetłumaczony.

Andrzej z Maspeth: - Moja wiza H-1B niedługo dobiegnie końca - mam ją już prawie 6 lat. Czy jeśli moja żona, która obecnie przebywa na wizie H-4, wystąpi o wizę H-1B, to ja będę mógł zmienić status na H-4?

- Tak. Jeśli żona otrzyma wizę H-1B, to Pan, jako mąż, będzie mógł wystąpić o wizę H-4. Innymi słowy limit 6 lat dotyczy tylko wizy H-1B, a nie H-4. Proszę pamiętać, że wizę H-1B można w niektórych przypadkach przedłużyć mimo limitu 6 lat, jeśli mamy rozpoczęte sponsorowanie pracownicze.

autor: Mec. Marcin Muszyński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: