NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny

Polonia ma prawo

21.12.2013, godz. 02:00
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Łukasz z Dolnego Brooklynu: - Wiem, że temat reformy był wielokrotnie poruszany na łamach Pana rubryki imigracyjnej, ale w obliczu ostatniego impasu w Kongresie chciałbym usłyszeć Pana zdanie na temat szans na reformę w 2014 roku. Interesuje to również wielu moich znajomych.

- Nowa sesja kongresowa, która rozpocznie się na początku stycznia, oznacza, że aby jakakolwiek ustawa znalazła się na biurku prezydenta, zarówno Senat, jak i Izba Reprezentantów muszą przegłosować taką samą wersję ustawy. Oznacza to, że projekt reformy imigracyjnej przegłosowany przez Senat latem tego roku przepada, ponieważ rozpoczyna się nowa sesja kongresowa. Mimo że rozpoczyna się nowa sesja kongresowa, kongresmani oraz senatorowie pozostają ci sami, dlatego logika nakazuje być optymistą. Niestety w 2014 roku będą miały miejsce wybory do Kongresu i temat reformy imigracyjnej może okazać się zbyt ryzykowny dla wielu Republikanów, zwłaszcza że w obliczu olbrzymich problemów z Obamacare Republikanie są pewni zwycięstwa bez poruszania problemu reformy imigracyjnej. Może to się wydawać dziwnie, ale reforma imigracyjna zależy od sukcesu reformy ubezpieczeń zdrowotnych. Im mniej problemów z Obamacare, tym bardziej Republikanie będą potrzebowali głosów imigrantów.

Zosia z Maspeth, Queens: - Mój wujek ubiegał się o zieloną kartę w Ambasadzie USA w Warszawie na podstawie sponsorowania przez jego siostrę, obywatelkę USA. Wujek był jednak w USA nielegalnie i do tego przyznał się podczas interview. Otrzymał odmowę, ponieważ nie może przyjechać do USA przez 10 lat, ale dołączono do odmowy pismo, w którym pozwolono wujkowi ubiegać się o darowanie zakazu i wystąpienie o zieloną kartę. Wszystkie dokumenty zostały wysłane, ale upłynęło już 8 miesięcy i nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Kiedy nasza sprawa się wyjaśni?

- Na wstępie chciałbym uprzedzić, że 10-letni zakaz przyjazdu do USA jest bardzie ciężko znieść. Proszę nie myśleć, że wujkowi pozwolono ubiegać się o zieloną kartę mimo 10-letniego zakazu. Taką informację otrzymuje każda osoba, która otrzymuje tego rodzaju odmowę. Tego typu aplikacje o darowanie zakazu powrotu (waiver) rozpatrywane są bardzo długo, czasami nawet ponad rok. Muszę niestety przyznać, że procent zatwierdzeń jest bardzo niski.

Magdalena z Greenpointu: - Wydaje mi się, że spełniam wszystkie wymogi "amnestii" Obamy dla młodych studentów. Problemem jest jednak fakt, że mam 25 lat i nie mam ukończonej szkoły średniej. Czy mogę zapisać się na kurs prowadzący do egzaminu na amerykańską maturę i wystąpić o dokumenty?

- W Pani przypadku można zapisać się na kurs prowadzący do ekwiwalentu matury (GED), bycie studentem na akredytowanym kursie prowadzącym do egzaminu GED umożliwia wystąpienie o dokumenty na podstawie "amnestii" dla młodych studentów (DACA). Podkreślam, że każda sprawa jest inna i wymaga osobnej analizy, dlatego zanim złoży Pani odpowiednie dokumenty, zalecam konsultację z adwokatem imigracyjnym.

Mateusz z Brooklynu: - Jestem na wizie J-1. Czy mogę po jej zakończeniu zmienić status na turystyczny lub pracowniczy (H-1B)?

- Aby móc zmienić swój status imigracyjny, trzeba być w USA legalnie, czyli zgodnie z przepisami regulującymi nasz status. Jeśli chce Pan zmienić swój status na turystyczny, B-2, to z tym raczej nie będzie problemu, pod warunkiem że przedstawi Pan ewidencję, że po zakończeniu pobytu turystycznego wróci Pan do Polski. Jeśli chodzi o status H-1B, to sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ najwcześniej o status H-1B można wystąpić 1 kwietnia 2014 roku, a ewentualną pracę można rozpocząć dopiero od 1 października 2014 roku. Wnioski H-1B potrafią być skomplikowane, dlatego zalecam konsultację u adwokata imigracyjnego.

Ponieważ każda sprawa jest inna, powyższe odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny i służą orientacji Czytelników.

Nie można ich traktować jako porady prawnej wiążącej dla sądów czy innych instytucji.

autor: Mec. Marcin Muszyński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: