NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny

Polonia ma prawo

07.12.2013, godz. 02:00
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Andrzej z Nowego Jorku: - Kilka tygodni temu napisał Pan, że sesja kongresowa kończy się na początku stycznia. Przed nami jeszcze cały grudzień. Dlaczego więc mówi się, że zostało tylko kilka dni, a nie 30? Czy coś jeszcze może się wydarzyć?

- Sesja kongresowa to jedno, a kalendarz legislacyjny to drugie. Kongres nie obraduje codziennie, tylko według określonego kalendarza. W grudniu kalendarz przewiduje

8 dni, od 2 do 5 oraz od 10 do 13 grudnia. Jeśli chodzi o szanse na reformę imigracyjną jeszcze w 2013 roku, to niewątpliwie z każdym dniem maleją, ale szanse na reformę podczas obecnej kadencji Kongresu, która kończy się w przyszłym roku, nadal są takie same.

Natalia z Maspeth, NY: - Mam zieloną kartę, która mi wygasła kilka miesięcy temu. Chciałam złożyć wniosek na obywatelstwo, ale powiedziano mi, że muszę mieć ważną zieloną kartę. Nie chcę płacić za odnowienie zielonej karty oraz dodatkowo za wniosek na obywatelstwo. Czy mogę zdawać na obywatelstwo z nieważną zieloną kartą?

- Jest to dość ciekawe zagadnienie, ponieważ ścierają się tutaj dwa przepisy. Aby ubiegać się o obywatelstwo, nie trzeba mieć ważnej zielonej karty. Trzeba udokumentować, że jest się stałym rezydentem. Zielona karta, która straciła ważność, nie unieważnia statusu stałego rezydenta, czyli ważna zielona karta nie jest wymagana, aby złożyć wniosek na obywatelstwo USA. Istnieje jednak inny przepis, który wymaga, aby stały rezydent miał zawsze ważną zieloną kartę. W praktyce Urząd Imigracyjny w Nowym Jorku nigdy nie robił w tego typu przypadkach problemów i osobiście nie spotkałem się jeszcze z odmową w takiej sprawie.

Jędrzej z Brooklynu, NY: - Chciałbym przedłużyć swoją wizę turystyczną, ale zostało mi mniej niż 45 dni do końca mojego legalnego pobytu. Czy istnieje jakaś możliwość, aby złożyć wniosek po upływie tych 45 dni?

- 45 dni, o których Pan pisze, to jest sugerowany okres, w którym należy złożyć wniosek o przedłużenie statusu. Nie jest to jednak prawnie nakazany termin, dlatego może Pan złożyć swój wniosek po upływie tych 45 dni, pod warunkiem że Urząd Imigracyjny otrzyma Pana wniosek przed wygaśnięciem Pana legalnego statusu w USA.

Aleksander, Greenpoint: - Sponsoruje mnie mój brat, który jest obywatelem USA. Otrzymałem już pozwolenie na pracę, ale wciąż nie dostałem numeru Social Security. Kiedy mogę się spodziewać mojego numeru?

- Numer Social Security nie jest wydawany przez Urząd Imigracyjny. Aby wystąpić o nowy numer, proszę udać się do najbliższego biura Social Security, wziąć pozwolenia na pracę oraz polski paszport. Będzie Pan musiał wypełnić krótki wniosek i karta z nowym numerem powinna przyjść pocztą do domu w ciągu 14 dni.

Ponieważ każda sprawa jest inna, powyższe odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny i służą orientacji Czytelników.

Nie można ich traktować jako porady prawnej wiążącej dla sądów czy innych instytucji.

autor: Mec. Marcin Muszyński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: