NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny

Polonia ma prawo

23.11.2013, godz. 02:00
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Małgorzata z Ridgewood, NY: - Kilka dni temu przewodniczący Izby Reprezentantów oznajmił, że nie będzie głosowania nad reformą imigracyjną w tym roku. Czy to już koniec nadziei na amnestię? Czy ktoś może nam jeszcze pomóc?

- Przewodniczący John Boehner w przeszłości wiele rzeczy mówił, a robił zupełnie coś innego. Trzeba jednak przyznać, że jego wypowiedź na pewno nie pomaga reformie imigracyjnej. Obecnie zostało kilkanaście dni legislacyjnych, podczas których Kongres będzie miał szanse zająć się reformą imigracyjną i raczej projekt przyjęty przez Senat nie zostanie przegłosowany. Nie mniej nadal są spore szanse na zmianę prawa imigracyjnego w mniejszej skali. Wszyscy pamiętają, dlaczego Mitt Romney przegrał wybory prezydenckie i imigranci na pewno nie zapomną republikanom, jeśli reforma nie dojdzie do skutku. Paradoksalnie za obecną sytuację można obwiniać prezydenta i fatalne początki Obamacare. Obecnie niezadowolenie społeczne jest tak wielkie, że republikanie wierzą, że mogą pokonać demokratów tylko na podstawie fatalnego początku Obamacare nie musząc zabiegać o głosy imigrantów. Nam nie pozostaje nic innego jak tylko uzbroić się w cierpliwość. Do końca tego roku wszystko się wyjaśni.

Piotr z Bayonne, NJ: - Biuletyn wizowy na grudzień 2013 roku podaje, że rozpatrywane są wnioski z października 2011 roku. Czy oznacza to, że obecnie sponsorowanie przez pracodawcę w trzeciej kategorii trwa tylko 2 lata?

- Na podstawie biuletynu wizowego na grudzień można rzeczywiście stwierdzić, że sponsorowanie w trzeciej kategorii trwa około dwóch lat. Innymi słowy, osoby, które rozpoczęły swoje sponsorowanie przez pracę przed 1 października 2011 roku mogą 1 grudnia złożyć wniosek o zieloną kartę, a co za tym idzie, wniosek o pozwolenia na pracę. Obecnie kolejki po zielone karty na postawie sponsorowania pracowniczego bardzo się skróciły, ale jak będzie w przyszłości zależy tylko i wyłącznie o liczby chętnych. Uważam, że kolejka docelowo trochę się może wydłużyć, dlatego radzę jak najszybciej rozpocząć sponsorowanie pracownicze, aby zachować jak największe szanse na szybkie zakończenie sprawy.

Wiesława z Middle Village, NY: - Jestem sponsorowana przez swoją córkę, która jest obywatelką USA. Moja sprawa ciągnie się już ponad pół roku i mam bardzo pilną sprawę do załatwienia w Polsce. Czy mogę polecieć do Polski i tam odebrać swoją zieloną kartę?

- Jeżeli rozpoczęła Pani sponsorowanie na zieloną kartę będąc w USA to nie może Pani wyjechać z USA bez wystąpienia o specjalny dokument umożliwiający powrót do USA (advance parole). Innymi słowy, jeśli wyjedzie Pani z USA bez tego dokumentu, Pani aplikacja o zieloną kartę przepada i może być Pani objęta 10-letnim zakazem powrotu. Sprawa jest bardzo poważna i naraża się Pani na poważne komplikacje, dlatego należy skontaktować się z adwokatem imigracyjnym, zanim podejmie Pani decyzję o wyjeździe.

Zdzisław ze Staten Island, NY: - Jestem stałym rezydentem i moja narzeczona jest w Polsce. Czy lepiej jest wziąć ślub przed moim obywatelstwem czy po. Zależy mi na jak najszybszym sprowadzeniem narzeczonej do USA. Słyszałem również o wizach narzeczeńskich, ale one ponoć są trudne do uzyskania.

- Przede wszystkim będąc stałym rezydentem nie może Pan sponsorować swojej narzeczonej na wizę narzeczeńską. Przywilej ten przysługuje tylko obywatelom USA. Obecnie sponsorowanie przez stałego rezydenta trwa praktycznie tylko samo, co sponsorowanie przez obywatela USA, dlatego w Pana sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłby ślub z narzeczoną i rozpoczęcie sponsorowania na podstawie małżeństwa ze stałym rezydentem. Obecnie może Pan się spodziewać interview na zieloną kartę w ambasadzie USA w Warszawie wciągu 8-12 miesięcy od wysłania dokumentów.

Ponieważ każda sprawa jest inna, powyższe odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny i służą orientacji Czytelników. Nie można ich traktować jako porady prawnej wiążącej dla sądów czy innych instytucji.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: