NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny

Polonia ma prawo!

09.11.2013, godz. 07:00
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Czytelnik z Dolnego Brooklynu: - Moja żona dostała zieloną kartę na podstawie małżeństwa ze mną. Ja jestem obywatelem USA od 15 lat. Dwuletnia zielona karta się skończyła i wysłaliśmy wniosek o jej przedłużenie. Urząd Imigracyjny odesłał nam całą aplikację razem z opłatą imigracyjną, ponieważ wypełniliśmy zły formularz. Teraz zielona karta jest już przeterminowana. Czy możemy nadal wysłać wniosek o przedłużenie dwuletniej zielonej karty?

- W tym przypadku należy jak najszybciej wysłać wniosek do Urzędu Imigracyjnego. Przypominam, że w celu przedłużenia warunkowej dwuletniej zielonej karty używamy formularza I-751, a nie I-90. Ponieważ wniosek zostanie złożony po czasie, należy załączyć odpowiednie wyjaśnienie. Podkreślam, że wniosek należy złożyć jak najszybciej, gdyż zwlekając, narażacie się na wezwanie do sądu imigracyjnego.

Joanna z Passaic, New Jersey: - Złożyłam wniosek o przedłużenie mojej wizy turystycznej o 6 miesięcy. Mimo że złożyłam wniosek na miesiąc przed wygaśnięciem mojego legalnego statusu, do dzisiaj nie otrzymałam jeszcze odpowiedzi. Obecnie przekroczyłam już swój dozwolony pobyt o ponad miesiąc. Mam bilet powrotny za dwa miesiące. Co mam teraz robić?

- Prawo imigracyjne mówi, że jeśli złożymy wniosek o przedłużenie naszego statusu w terminie, to na czas rozpatrywania naszego wniosku jesteśmy w USA legalnie, mimo że nasz oryginalny okres pobytu już wygasł. Tak więc jeśli Urząd Imigracyjny otrzymał Pani wniosek, zanim Pani legalny status dobiegł końca, to może Pani oczekiwać na decyzję w USA. Jeżeli decyzja nie przyjdzie do Pani wyjazdu, to będzie Pani musiała zachować ewidencję opuszczenia USA, tak aby w przyszłości móc wytłumaczyć jakiekolwiek niejasności na granicy.

Czytelnik z Greenpointu: - Czy mając rozprawę deportacyjną, można ratować się małżeństwem z obywatelem USA? Jestem objęty paragrafem 245(i) i moja deportacja ciągnie się już kilka lat. Słyszałem, że tego typu sprawy są bardzo trudne do wygrania...

- Prawo imigracyjne zezwala na zalegalizowanie statusu na podstawie małżeństwa, nawet jeśli ślub ma miejsce po tym, jak rozpoczęła się nasza rozprawa deportacyjna. Prawo imigracyjne wymaga jednak, aby urzędnik imigracyjny dokładniej zweryfikował prawdziwość naszego związku i z reguły nasze interview odbywa się osobno i jest nagrywane.

Urszula z Kew Gardens, NY: - Jestem obywatelką USA, a mój mąż jest obywatelem niemieckim. Jak mogę najbezpieczniej wystąpić o zieloną kartę dla niego. On może przyjeżdżać do USA tylko na 3 miesiące, czy można jakoś ten pobyt przedłużyć tak, aby mąż mógł pozostać w USA na czas rozpatrywania wniosku o zieloną kartę?

- Tego typu sytuacje są dużo bardziej skomplikowane, niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. W Pani sytuacji obawiam się, że jedynym wyjściem jest ubieganie się o zieloną kartę w ambasadzie USA w Niemczech. Problem polega na tym, że Pani mąż nie może przyjechać do USA w ramach ruchu bezwizowego z zamiarem pozostania tutaj i wystąpienia o zieloną kartę. Jest to tak zwane oszustwo imigracyjne, gdyż przyjeżdżając do USA w ramach ruchu bezwizowego, deklarujemy, że nasz pobyt będzie tymczasowy i mamy nieimigracyjne intencje. Ponadto przyjeżdżając w ramach ruchu bezwizowego, możemy pozostać jedynie 3 miesiące i tego pobytu nie można przedłużyć.

Ponieważ każda sprawa jest inna, powyższe odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny i służą orientacji Czytelników. Nie można ich traktować jako porady prawnej wiążącej dla sądów czy innych instytucji.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: