NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny

Polonia ma prawo!

13.10.2013, godz. 12:00
Marcin Muszynski
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Magdalena z Albany, NY: - Czy osoba, która ma wyrok deportacyjny, może się ubiegać o "amnestię" dla młodych studentów. Moja córka przyjechała do USA w 1999 roku i została zatrzymana podczas próby nielegalnego przyjazdu. Wyrok deportacyjny był zaoczny, gdyż nie stawiłyśmy się na rozprawę. Boimy się, że aplikując do urzędu imigracyjnego ,wpakujemy się ponownie w kłopoty.

- Wyrok deportacyjny nie jest przeszkodą w aplikowaniu o "amnestię" dla młodych studentów. Jeżeli córka spełnia wszystkie warunki, to może złożyć aplikację, ale podkreślam, że trzeba będzie załączyć dokumentację dotyczącą wyroku deportacyjnego. W przypadku osób, które mają już wyroki deportacyjne, zalecam konsultację z adwokatem imigracyjnym. Rozumiem pani obawy, ale z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że miałem podobne przypadki i wszystkie zostały zatwierdzone bez większych problemów.

Jan z Dolnego Brooklynu, NY: - Czy w związku z zamknięciem rządu federalnego urząd imigracyjny jest czynny? Mam wyznaczony termin na odciski palców i mam nadzieję, że moja sprawa się nie opóźni z tego powodu.

- Urząd imigracyjny w większości jest finansowany z opłat imigracyjnych, dlatego obecny impas budżetowy nie ma wpływu na jego funkcjonowanie. Aplikacje są przyjmowane normalnie i zielone karty są wydawane bez żadnych opóźnień. Pobieranie odcisków palców również przebiega bez zakłóceń. Nieczynne są natomiast sądy imigracyjne, z wyjątkiem spraw osób przebywających w więzieniach imigracyjnych.

Andrzej z Boro Park, NY: - Zdawałem na obywatelstwo, ale jedna z moich podróży, która miała miejsce prawie 5 lat temu, trwała dłużej niż 6 miesięcy. Urzędnik odmówił mi obywatelstwa, gdyż według niego nie przedstawiłem dowodów, że nie opuściłem wtedy USA. Prawda jest taka, że byłem wtedy w szkole w Polsce i miałem na to odpowiednie dokumenty. Czy jest sens odwoływać się od tej decyzji?

- Jeżeli pana pobyt w Polsce trwał dłużej niż 6 miesięcy, to należało przedstawić dodatkową ewidencję, która potwierdzałaby, że mimo długiego pobytu poza USA, nadal traktował pan ten kraj jako swój dom. Czasami jest to trudne do udokumentowania i nadgorliwy urzędnik może się z nami nie zgodzić. Jeżeli upłynęło już 5 lat, odkąd wrócił pan z tego ponad 6-miesięcznego pobytu w Polsce, to dużo szybciej i pewniej jest złożyć nowy wniosek, zamiast się odwoływać.

Natalia z Greenpointu: - Wystąpiłam o zieloną kartę dla swojego męża na podstawie małżeństwa (ja jestem obywatelką USA). Mąż był już na odciskach palców i ma już pozwolenie na pracę. Dostał bardzo dobrą pracę, ale wiąże się to z przeprowadzką do innego stanu. Czy możemy się przeprowadzić, mimo że nie odbyło się jeszcze interview na zieloną kartę?

- Możecie się państwo jak najbardziej przeprowadzić, ale proszę pamiętać, że musicie poinformować urząd imigracyjny o zmianie adresu. Radzę monitorować starą skrzynkę pocztową, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że zawiadomienie na interview przyjdzie jeszcze na stary adres. W takim przypadku należy poinformować urząd imigracyjny ponownie o zmianie adresu i interview zostanie przełożone do innego urzędu. Dla pewności po zmianie adresu można zadzwonić do urzędu imigracyjnego i upewnić się, że nowy adres został uaktualniony.

Ponieważ każda sprawa jest inna, powyższe odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny i służą orientacji Czytelników. Nie można ich traktować jako porady prawnej wiążącej dla sądów czy innych instytucji.

autor: Mec. Marcin Muszyński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: