NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny

Polonia ma prawo

28.09.2013, godz. 02:00
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Bronisław z Nowego Jorku: - Jestem w USA już 7 lat nielegalnie, gdyż przesiedziałem swoją turystyczną wizę. Moja córka za kilka lat otrzyma zieloną kartę - jest sponsorowana przez pracę. Czy jeśli teraz wyjadę, to czy córka będzie mogła mnie w przyszłości sponsorować? Wiem, że będę objęty zakazem powrotu, ale jak długo będzie ten zakaz obowiązywał?

Przede wszystkim wydaje mi się, że wyjazd w tej chwili byłby błędem, ponieważ w ciągu najbliższych miesięcy ma się wyjaśnić sprawa reformy imigracyjnej. Proszę pamiętać, że będąc nielegalnie w USA dłużej niż rok, po wyjeździe będzie pan objęty 10-letnim zakazem powrotu. Gdy córka otrzyma zieloną kartę, to będzie musiała poczekać 5 lat, aż będzie mogła ubiegać się o obywatelstwo - dopiero wtedy będzie mogła pana sponsorować na zieloną kartę. Po upływie 10 lat od wyjazdu z USA będzie pan mógł przyjechać do USA z zieloną kartą. Jeszcze raz zachęcam do odłożenia wyjazdu przynajmniej o kilka miesięcy.

Joanna z Maspeth, NY: - Pracuję obecnie w firmie na wizie H-1B. Moje relacje z pracodawcą stają się z dnia na dzień coraz gorsze. Jestem przekonana, że jestem w stanie znaleźć sobie podobną pracę, ale bez "zgrzytów" z pracodawcą. Czy mogę zmienić swoją pracę? Podczas jednej z awantur mój obecny szef powiedział mi, że jak odejdę, to stracę wizę i będę zmuszona wrócić do Polski.

Przepisy regulujące pracowników H-1B chronią osoby w sytuacjach, w jakiej się pani znalazła. Będąc na statusie H-1B, ma pani dwie opcje. Jeśli znajdzie pani taką samą lub podobną pracę do obecnie wykonywanej, to może pani rozpocząć pracę u nowego pracodawcy w dniu, w którym urząd imigracyjny otrzyma pani wniosek H-1B. Innymi słowy nie musi pani czekać, aż urząd imigracyjny zatwierdzi pani nowy wniosek, aby rozpocząć nową pracę. Jeżeli natomiast znajdzie pani pracę, która jest inna od obecnie wykonywanej, to może pani złożyć nowy wniosek, ale nie będzie pani mogła podjąć nowej pracy aż do momentu zatwierdzenia nowego wniosku przez urząd imigracyjny.

Andrzej z Garfield, NJ: - Chciałbym złożyć wniosek na obywatelstwo USA. Czy podczas oczekiwania na egzamin będę mógł na krótko wyjechać poza granice USA. Muszę udać się na dwa tygodnie do Polski.

Tak. Prawo imigracyjne nie nakłada obowiązku przebywania non stop w USA, aby móc ubiegać się o obywatelstwo USA. Prawo zezwala również na podróżowanie poza USA po złożeniu wniosku do urzędu imigracyjnego. Proszę jednak pamiętać, że będzie pan musiał poinformować urzędnika podczas interview o pobycie poza USA i w tym celu należy poprawić wniosek, odnotowując dodatkowy wyjazd z USA.

Natalia z Bostonu, Massachusetts: - Sponsoruję swojego brata na zieloną kartę, ale upłynie jeszcze kilka lat, zanim brat otrzyma stały pobyt. Czy mój brat może się ubiegać o wizę turystyczną, aby mnie odwiedzić w USA przed otrzymaniem stałego pobytu?

Prawo imigracyjne nie zabrania przyjazdów turystycznych do USA osobom, które są sponsorowane na zielone karty. Musi pani jednak poinformować brata, aby zaznaczył na swoim wniosku wizowym fakt, że pani przebywa w USA oraz że brat jest sponsorowany na zieloną kartę. Chcę jednak panią uczulić, że w takich przypadkach ambasada często odmawia wiz, argumentując, że skoro dana osoba ma wniosek o zieloną kartę, to nie może mieć nieemigracyjnych intencji przyjazdu do USA. Niestety, niewiele można w takich sytuacjach zrobić. Zalecam mimo wszystko, aby powiedzieć urzędnikowi, że mimo sponsorowania na zieloną kartę brat chciałby tymczasowo panią odwiedzić i mimo sponsorowania ma on zamiar przyjechać do USA tymczasowo i nieemigracyjnie.

Ponieważ każda sprawa jest inna, powyższe odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny i służą orientacji Czytelników. Nie można ich traktować jako porady prawnej wiążącej dla sądów czy innych instytucji.

autor: Mec. Marcin Muszyński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: