NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny

POLONIA MA PRAWO

22.09.2013, godz. 02:00
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Michalina z Dolnego Brooklynu: - Czy w tym roku Polacy będą mogli startować w loterii wizowej?

Tak. W tym roku ponownie Polacy mogą wziąć udział w loterii wizowej. Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną od 1 października 2013 roku do 2 listopada 2013 roku.

Jan z Ridgewood: - Mój ojciec jest obywatelem USA i chce mnie sponsorować. Dowiadywaliśmy się odnośnie do czasu oczekiwania na zieloną kartę i powiedziano nam, że jest to około 7 lat czekania. Chyba otrzymałem złe informacje, gdyż mój znajomy jest obywatelem USA i jak on sponsorował swojego ojca, to zielona karta została przyznana w bardzo krótkim czasie. Ile tak naprawdę czeka się teraz na taką zieloną kartę?

Sponsorowanie dzieci przez obywatela USA trwa około 7 lat, jeśli dziecko jest stanu wolnego, oraz ponad 10 lat, jeśli dziecko jest zamężne lub żonate. Oczywiście mowa tutaj o dzieciach, które ukończyły 21 lat. Proszę zauważyć, że prawo imigracyjne inaczej traktuje sponsorowania przez rodziców, a inaczej przez dzieci. Prawdą jest, że obywatel USA, który ukończył 21 lat, może sponsorować swojego rodzica i takie sponsorowanie trwa bardzo krótko, gdyż nie ma tutaj żadnej kolejki. Niestety nie działa to w drugą stroną, czyli jeśli rodzic obywatel USA sponsoruje swoje dzieci, to taka kolejka trwa wiele lat.

Czytelniczka z Maspeth:

- Jestem w USA nielegalnie od 10 lat; razem ze mną jest tutaj moja 14-letnia córka, która również nie ma statusu. Do USA przyjechałyśmy przez Kanadę, bez wizy. Obecnie jestem żoną obywatela USA, ale ponieważ wjechałyśmy nielegalnie, nie możemy ubiegać się o zielone karty. Słyszałam, że zmieniły się przepisy odnośnie do ‘waiverów'? Czy to prawda?

Osoby w pani sytuacji mogą niestety ubiegać się o zieloną kartę tylko po wyjechaniu z USA. Oczywiście wtedy zostanie objęta pani 10-letnim zakazem powrotu. Zmiany przepisów, o których pani wspomina, miały rzeczywiście miejsce, ale są to bardziej zmiany proceduralne niż prawne. Uzyskanie darowania 10-letniego zakazu powrotu (waiver) pozostaje nadal bardzo trudne i wymaga szczegółowej konsultacji. W dużo lepszej sytuacji jest natomiast pani córka. Prawo imigracyjne nie nakłada 10-letniego zakazu dla osób, które przebywają nielegalnie w USA przed ukończeniem 18. roku życia. Sprawa jest relatywnie skomplikowana, ale w skrócie mogę powiedzieć, że pani córka kwalifikuje się do odebrania zielonej karty w ambasadzie w Warszawie i po kilkudniowym pobycie w Polsce będzie mogła wrócić do USA już jako stały rezydent. Zalecam konsultację z adwokatem imigracyjnym.

Robert z Bayonne, New Jersey: Kiedy będzie coś więcej wiadomo na temat reformy imigracyjnej? Sprawa ponownie ucichła.

Obecnie wszystko jest w rękach Izby Reprezentantów, gdyż jak wiadomo, Senat swoją wersję przegłosował kilka miesięcy temu. Kongresmeni wrócili już z urlopu i według zapewnień polityków obu partii debata oraz głosowanie mają mieć miejsce w październiku. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał projekt w Izbie Reprezentantów, ale wiadomo, że będzie się na pewno różnił od wersji przegłosowanej w Senacie. Na najbliższe tygodnie zaplanowane są demonstracje poparcia dla reformy imigracyjnej, dlatego po wielu tygodniach spokoju, przed nami wiele burzliwych przepychanek politycznych. Trzeba uzbroić się zatem w cierpliwość i wszystko powinno się wyjaśnić do końca roku.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: