NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny

Polonia ma prawo

14.09.2013, godz. 02:00
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Andrzej z Hartford, CT: - Otrzymałem dwuletnią zieloną kartę na podstawie małżeństwa z obywatelką USA. Po ślubie moja żona okazała się zupełnie inną osobą. Obecnie moja żona jest w ciąży z innym mężczyzną. Czy mogę się z nią rozwieść bez obawy o utratę stałego pobytu?

Tego typu sprawy są dość skomplikowane i wymagają konsultacji z adwokatem imigracyjnym. Niemniej prawo imigracyjne zezwala na ubieganie się o 10-letnią zieloną kartą, nawet jeśli się pan rozwiedzie. Aby urząd imigracyjny zatwierdził pana wniosek, należy między innymi przedstawić ewidencję, że małżeństwo, mimo rozpadu, zostało zawarte w dobrej wierze. Ewidencja zdrady małżeńskiej będzie w pana sytuacji bardzo pomocna, gdyż pokazuje to, że rozwód nie nastąpił z pana winy.

Dorota z Ridgewood, NY: - Moja córka ma podwójne obywatelstwo, polskie i kanadyjskie, i przyjechała do USA na kanadyjskim paszporcie, mając 5 lat. Skończyła tutaj szkołę średnią (High School) i chciałaby się ubiegać o "amnestię" dla nielegalnych studentów. Byłam u adwokata i powiedziano mi, że córka nie może się ubiegać, ponieważ Kanadyjczycy nie mogą być w USA nielegalnie. Czy warto składać wniosek dla mojej córki?

Kanadyjczycy przyjeżdzający do USA są traktowani inaczej niż obywatele innych krajów, ale w większości przypadków Kanadyjczyk może przebywać w USA do 6 miesięcy. Osobną sprawą jest fakt, że obywatele Kanady nie otrzymują stempla z datą, do kiedy mogą przebywać w USA. Nie zmienia to jednak faktu, że ich pobyt jest ograniczony prawem imigracyjnym. Bez wnikania w szczegółową polemikę na temat różnicy pomiędzy byciem w USA nielegalnie a byciem w USA bez statusu, do celów ‘amnestii' dla nielegalnych studentów, obywatele kanadyjscy mogą się o nią ubiegać tak jak obywatele innych krajów. Osobiście miałem kilka aplikacji złożonych przez obywateli Kanady i każda z nich została zatwierdzona.

Mirosław z Kew Gardens, NY: - Mam zieloną kartę i jestem żonaty. Ponieważ mojej żonie odmawiano wielokrotnie wizy turystycznej, większość czasu spędzamy w Polsce. Bardzo chcielibyśmy przyjechać do USA, ale nie mam wystarczająco długiego pobytu w USA, aby móc składać aplikację na obywatelstwo. Co mogę w mojej sytuacji zrobić?

Wiele osób jest mylnie przekonanych, że tylko obywatel USA może sponsorować swoją żonę lub męża. Pana przypadek jest relatywnie powszechny, ale wbrew pozorom można go bardzo łatwo rozwiązać. Stały rezydent może złożyć petycję na zieloną kartę na podstawie małżeństwa. Do tej pory tego typu sponsorowania trwały prawie 5 lat, dlatego większość osób aplikowało o obywatelstwo USA i dopiero wtedy rozpoczynało sponsorowanie. Obecnie nie ma praktycznie żadnej kolejki przy sponsorowaniu na podstawie małżeństwa ze stałym rezydentem, dlatego na pana miejscu złożyłbym odpowiedni wniosek jak najszybciej.

Róża z Jackson Heights, NY: - Jestem obywatelką USA i około 8 lat temu rozpoczęłam sponsorowanie swojego syna. W tamtym czasie syn był żonaty, ale w zeszłym roku się rozwiódł. Czekam już bardzo długo i nie otrzymałam jeszcze żadnej informacji na temat zielonej karty. Czy ja muszę coś w tej sprawie zrobić?

Powinna się pani skontaktować z National Visa Center, które jest swojego rodzaju łącznikiem między urzędem imigracyjnym a ambasadą USA w Warszawie. Przede wszystkim musi pani poinformować National Visa Center o zmianie kategorii sponsorowania z żonatego syna obywatela USA na nieżonatego syna obywatela USA. Jest to bardzo ważne, gdyż na podstawie informacji zawartych w pani pytaniu, zielona karta może zostać przyznana pani synowi w bardzo krótkim czasie. W tego typu sponsorowaniach należy samemu pilnować swojej kolejki i nie czekać na korespondencję z National Visa Center. Bardzo często się zdarza, że korespondencja wysyłana jest pod stary lub błędny adres. Kompetentny adwokat imigracyjny będzie w stanie pani pomóc oraz określić czas oczekiwania na przyjazd syna do USA.

autor: Mec. Marcin Muszyński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: