NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

13.02.2016, godz. 00:00
U.S. Immigration and Customs Enforcements, usa, imigracja,
foto:

Mecenas Marcin Muszyński odpowiada na imigracyjne pytania Czytelników Sper Expressu.

Jacek z Nowego Jorku: - Czy można wystąpić o wizę pracowniczą H-1B będąc w Polsce? Obecnie jestem w USA na wizie turystycznej, ale muszę wrócić do Polski pod koniec marca. Czy mój pracodawca będzie mógł złożyć na mnie wniosek?
Tak. Wniosek na wizę pracowniczą H-1B składa pracodawca i jeśli przebywa Pan w Polsce, to jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, odbierze Pan swoją wizę w ambasadzie USA w Warszawie.

Karolina z Maspeth: - Jestem po ślubie z obywatelem USA i chciałabym wystąpić o zieloną kartę na podstawie mojego związku małżeńskiego. Mój mąż był poprzednio żonaty z Polką, ale wziął rozwód w Nowym Jorku. Czy jego rozwód trzeba rejestrować w Polsce zanim będę mogła otrzymać zieloną kartę?
Ubiegając się o zieloną kartę musi Pani udowodnić między innymi, że Pani małżeństwo zostało zawarte zgodnie z prawem. Jeśli Pani mąż był poprzednio żonaty, to przed zawarciem związku małżeńskiego musiał otrzymać rozwód. Na podstawie Pani pytania, wynika że rozwód miał miejsce i został przeprowadzony zgodnie z prawem. Prawo imigracyjne uzna zatem, że mąż był stanu wolnego i mógł zawrzeć nowy związek małżeński. Innymi słowy, może Pani wystąpić o zieloną kartę bez rejestrowania rozwodu męża w Polsce.

Agnieszka z Brooklynu: - Czy ubiegając się o zieloną kartę trzeba się ponownie szczepić. Uczęszczałam w USA do szkoły i mam wszystkie wymagane szczepienia.
Jeżeli jest Pani w stanie udokumentować, że posiada Pani wszystkie wymagane szczepienia, to nie będzie się musiała Pani ponownie szczepić. Będzie Pani musiała przedstawić ewidencję swoich szczepień lekarzowi przeprowadzającemu Pani badania imigracyjne.

Joanna z Middle Village: - Mam pozwolenie na pracę ważne do końca czerwca 2016 roku na podstawie programu OPT. Ile mam czasu po zakończeniu daty ważności mojego OPT na ewentualną zmianę statusu?
Studenci na statusach F-1 mają 60 dni po zakończeniu pozwolenia na pracę na wyjazd z USA lub na zmianę statusu na inny. Przypominam, że w prawie imigracyjnym nie liczy się data wysłania wniosku, ale data jego otrzymania przez Urząd Imigracyjny.


Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: