NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

08.02.2016, godz. 00:00
porady prawne, sprawiedliwość
porady prawne, sprawiedliwość foto:

Mecenas Marcin Muszyński odpowiada na pytania imigracyjne Polaków z Nowego Jorku i okolic.

Czytelnik z Nowego Jorku: - Czy to prawda, że przestępstwa kryminalne nigdy się nie przedawniają. Ponad 10 lat temu zostałem aresztowany i mój adwokat kryminalny powiedział mi, że mój rekord kryminalny zostanie wymazany.
Jeżeli był Pan kiedykolwiek aresztowany, oskarżony lub skazany, zawsze będzie Pan musiał to wyjawić na aplikacjach w urzędzie imigracyjnym. W stanie Nowy Jork nie można wymazać wyroków kryminalnych – można je w niektórych przypadkach utajnić, tak aby nie były dostępne do publicznej wiadomości. Proszę jednak pamiętać, że Urząd Imigracyjny ma wgląd nawet i do takich wyroków. Jeżeli był Pan kiedykolwiek aresztowany, należy skonsultować się z adwokatem imigracyjnym zanim złoży Pan jakikolwiek wniosek do urzędu imigracyjnego.

Natalia z Queensu: - Mieszkam w USA jako stały rezydent. Moja mama mieszka w Polsce i chciałaby przylecieć do USA w celach medycznych. Chodzi o rekonstrukcję plastyczną. Moja mama kiedyś ubiegała się o wizę, ale ponieważ byłam wtedy w USA nielegalnie, odmówiono jej wizy. Czy można przylecieć do USA, aby się leczyć?
Tak. Proszę jednak pamiętać, że aby otrzymać wizę turystyczną w celach medycznych, należy udowodnić, że sami pokryjemy koszty leczenia. Innymi słowy, urzędnik w ambasadzie musi zostać zapewniony, że leczenie nie odbędzie się na koszt państwa. Musi Pani również pamiętać, że mama będzie musiała przekonać urzędnika w ambasadzie, że po zakończeniu leczenia, wróci do Polski.

Radosław z Albany: - Czy osoby starsze mogą zdawać egzamin na obywatelstwo w języku polskim. Jestem wdowcem, obecnie mam 67 lat i w zeszłym roku otrzymałem zieloną kartę na podstawie sponsorowania przez córkę?
Przede wszystkim, aby ubiegać się o obywatelstwo w Pana przypadku trzeba posiadać zieloną kartą przez minimum 5 lat. Egzamin w języku polskim można zdawać mając zieloną kartę przez 15 lat i wiek 55 lat lub zieloną kartę przez 20 lat i wiek 50 lat. W niektórych przypadkach można zdawać na obywatelstwo USA w języku polskim, jeśli przedstawimy ewidencję, że cierpimy na dolegliwości zdrowotne, które uniemożliwiają nam naukę języka angielskiego.

Mikołaj z Ridgewood: - Jestem w USA na wizie studenckiej. Przyjechałem tutaj turystycznie i szkoła wysłała mi dokumenty do urzędu imigracyjnego. Czy mogę polecieć do Polski?
Na podstawie Pana pytania wnioskuję, że otrzymał Pan status studencki, a nie wizę studencką. Wizy wydawane są przez ambasady i konsulaty natomiast status można zmienić na terenie USA bez wyjazdu. Jeśli chce Pan wyjechać do Polski, aby mógł Pan wrócić, będzie Pan musiał udać się do ambasady USA w Polsce i wystąpić o wizę studencką. Uprzedzam, że otrzymanie wizy studenckiej jest dużo trudniejsze niż otrzymanie statusu studenckiego na terenie USA – w takich przypadkach wskazana jest konsultacja z adwokatem imigracyjnym.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: