NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

11.01.2016, godz. 00:00
U.S. Immigration and Customs Enforcements, usa, imigracja,
foto:

Mecenas Marcin Muszyński odpowiada na pytania imigracyjne Polaków z Nowego Jorku i okolic.

Czytelnik z Nowego Jorku: - Kiedy będziemy wiedzieli co się stanie z dekretem wykonawczym Obamy?
Na obecną chwilę czekamy na decyzję, czy Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołanie administracji Obamy od decyzji federalnego sądu apelacyjnego. Proszę pamiętać, że Sąd Najwyższy wybiera sprawy, którymi się zajmuje i z reguły są to sprawy, które maja duże znaczenie dla porządku konstytucyjnego USA lub są ewidentnie sprzeczne z obwiązującym prawem. Aby dekret mógł wejść w życie za prezydentury Obamy, Sąd Najwyższy musi podjąć decyzję o przyjęciu apelacji do końca stycznia 2016 roku.

Tomasz z New Jersey: - W przeszłości byłem na statusie turystycznym oraz studenckim. Wystąpiłem o zieloną kartę na podstawie sponsorowania przez pracę, które zostało mi odmówione. W liście, który urząd imigracyjny wysłał mi kilka miesięcy temu jest napisane, że jestem w USA bez legalnego statusu. Czy mogę wrócić na status studencki?
Nie. W momencie, kiedy otrzymał Pan odmowę zielonej karty, został Pan bez legalnego statusu imigracyjnego. Będąc w USA nielegalnie, nie można ubiegać się o zmianę statusu. W przeciwnym razie, każdy nielegalny imigrant mógłby zalegalizować swój status zmieniając go na legalny.

Krystian z Long Island: - Mam obywatelstwo USA i chciałbym sponsorować swoją mamę na zieloną kartę. Czy moja siostra, która jest córką mojej mamy, również otrzyma zieloną kartę na postawie mojego sponsorowania?
Nie. Niestety sponsorując rodzica nie można dopisać członków rodziny sponsorowanej osoby. Pana siostra podlega pod inną kategorię sponsorowania rodzinnego, mianowicie bracia i siostry obywateli USA. Niestety sponsorowanie siostry, w przeciwieństwie do sponsorowania mamy, potrwa około 12 lat.

Małgorzata z Dolnego Brooklynu: - Będę sponsorowana przez swojego męża na zieloną kartę. Pracowałam w USA nielegalnie przez ostanie 7 lat. Za wszystkie lata mam zapłacone podatki. Czy muszę wyjawiać na aplikacji o zieloną kartę moje nielegalne zatrudnienie? Czy będą z tego tytułu jakieś poważne problemy?
Przypominam, że podawanie nieprawdziwych informacji na aplikacjach do urzędu imigracyjnego wiąże się z dożywotnim zakazem otrzymania zielonej karty. Proszę również pamiętać, że będąc żoną obywatela USA, Pani nielegalne zatrudnienie jest darowane przez prawo imigracyjne. Tak więc powinna Pani wyjawić swoje poprzednie nielegalne zatrudnienie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: