NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

24.12.2015, godz. 00:00
wizy, Statua Wolności, sponsorowanie na stały pobyt
wizy, Statua Wolności, sponsorowanie na stały pobyt foto:

Mecenas Marcin Muszyński odpowiada na pytania imigracyjne Polaków z metropolii nowojorskiej.

Waldemar z Brooklynu: - Ile trzeba mieć lat, aby zdawać egzamin na obywatelstwo w języku polskim?
Zakładając, że nie kwalifikuje się Pan na zwolnienie z egzaminu na obywatelstwo w języku angielskim ze względów zdrowotnych, egzamin może Pan zdawać w języku polskim, jeśli ma Pan ukończone 50 lat i posiada Pan zieloną kartę 20 lat lub jeśli ma Pan 55 lat i posiada Pan zieloną kartę 15 lat.


Anna z Nowego Jorku: - Jestem na wizie studenckiej i nie mam pozwolenia na pracę. Czy mogę być sponsorowana na zieloną kartę przez pracodawcę jeśli nie mam wizy pracowniczej? Pracodawca nie chce mnie zatrudnić, ponieważ nie mam numeru Social Security. Ile obecnie trwa takie sponsorowanie?
Jeżeli jest Pani w USA legalnie, to może się Pani ubiegać o zieloną kartę poprzez pracę. Fakt, że nie pracuje Pani dla pracodawcy nie ma tutaj żadnego znaczenia. Proszę pamiętać, że nie może Pani rozpocząć pracy u sponsora dopóki nie otrzyma Pani pozwolenia na pracę. Obecnie tego typu proces trwa od 12 do 18 miesięcy.

Czytelniczka z New Jersey: - Byłam w przeszłości mężatką, ale nie byłam sponsorowana na zieloną kartę, ponieważ mój były mąż nie miał wystarczających dochodów. Obecnie jestem po rozwodzie. Jeśli wezmę ślub ponownie, czy będę mogła ubiegać się o zieloną kartę?
Fakt, że była Pani poprzednio mężatką nie ma tutaj żadnego znaczenia, gdyż nie ma przecież obowiązku wystąpienia o zieloną kartą. Jeżeli jest Pani w stanie udowodnić, że Pani obecny związek jest „prawdziwy”, to może się Pani ubiegać o stały pobyt.

Mariusz z Westchester: - Sponsoruję brata na zieloną kartę. Jego związek małżeński się rozpada, ale jego żona nie chce dać mu rozwodu przed otrzymaniem zielonej karty. Czy ja mogę zdecydować, kto dostanie zieloną kartę, czy musi przyjechać cała rodzina? Brat chce przyjechać tylko z dziećmi, które mają 19 i 20 lat. Czy brat może dostać zieloną kartę będąc w separacji?
Decyzja, kto otrzyma zieloną kartę należy do Pana, gdyż to Pan musi podpisać formularz I-864. Może Pan zatem podpisać ten formularz tylko dla brata i jego dzieci. Wtedy tylko brat wraz z dziećmi będzie mógł wystąpić o zieloną kartę w ambasadzie. Stan cywilny brata nie ma w tym wypadku znaczenia.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: