NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

19.12.2015, godz. 00:00
U.S. Immigration and Customs Enforcements, usa, imigracja,
foto:

Mecenas Muszyński odpowiada na imigracyjne pytania Polonusów.

Anna z Nowego Jorku: - Czy obecnie Urząd Imigracyjny wzywa na interview osoby, które są sponsorowane przez swoje dzieci będące obywatelami USA? Moje sponsorowanie trwa już prawie rok a znam osoby, które otrzymały zielone karty dużo wcześniej.
Nie ma jasno określonej reguły, kogo Urząd Imigracyjny wzywa na interview. Rzeczywiście w przeszłości zdarzało się, że większość osób w Pani sytuacji otrzymywało zielone karty pocztą bez interview. Ten trend ostatnio uległ zmianie i relatywnie większy procent aplikantów jest wzywanych do Urzędu Imigracyjnego. Jeśli chodzi o czas oczekiwania, to w ostatnich miesiącach aplikacje na zielone karty są rozpatrywane nawet do 11 miesięcy. Na podstawie spraw moich klientów mogę jednak powiedzieć, że czas oczekiwania sukcesywnie się skraca i nie pozostaje Pani nic innego jak tylko uzbroić się w cierpliwość.

Czytelnik z New Jersey: - Czy aby ubiegać się o obywatelstwo, trzeba być w USA non-stop przez 2 i pół roku, czy też można zsumować wszystkie wyjazdy i je odjąć o wszystkich dni spędzonych w USA?
Jednym z warunków otrzymania obywatelstwa USA jest udowodnienie, że przez ostatnie 5 lat przebywaliśmy na terenie USA przez 2 i pół roku. Pobyt w USA nie musi być ciągły – liczy się łączna suma dni spędzonych fizycznie na terenie USA. Teoretycznie można wciągu 5 lat spędzić każdego roku pół roku w Polsce i wciąż kwalifikować się na obywatelstwo USA.

Jarosław z Long Island: - Moja wiza turystyczna jest ważna do 15 kwietnia 2016 roku. Czy aplikując o wizę pracowniczą H-1B w kwietniu, będę mógł zostać w USA do czasu rozpoczęcia pracy?
Samo złożenie wniosku o wizę pracowniczą H-1B nie zmieni Pana statusu imigracyjnego. Innymi słowy Pana legalny status wygaśnie 15 kwietnia i jeśli Pan go nie przedłuży lub jeśli Pan nie wyjedzie, to będzie Pan w USA nielegalnie i nie otrzyma Pan statusu H-1B. W tego typu sprawach należy skontaktować się z adwokatem imigracyjnym.


Ryszard z Maspeth: - Mam zieloną kartę i chciałbym sponsorować swoją narzeczoną. Czy jest wiza narzeczeńska dla stałych rezydentów?
Nie. Tylko obywatel może sponsorować osobę na wizę narzeczeńską K-1. W Pana przypadku nie pozostaje nic innego niż wziąć ślub i rozpocząć sponsorowanie na zieloną kartę. Obecnie tego typu sponsorowania trwają relatywnie krótko, gdyż około 18 miesięcy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: