NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

17.11.2015, godz. 00:00
porady prawne, sprawiedliwość
porady prawne, sprawiedliwość foto:

Mecenas Marcin Muszyński odpowiada na pytania z zakresu prawa imigracyjnego.

Mikołaj z Nowego Jorku: - Czy amnestia dla młodych imigrantów z 2012 roku jest nadal aktualna w świetle negatywnej decyzji Sądu Apelacyjnego? Moja córka ma pozwolenie na pracę, które wygasa za kilka miesięcy. Czy można je odnowić?
Obecny pozew sądowy dotyczy tylko amnestii dla rodziców (DAPA) oraz nowej wersji amnestii dla młodych imigrantów – te dwie części dekretu wykonawczego prezydenta Obamy z listopada 2014 roku są nadal wstrzymane. Dekret wykonawczy z czerwca 2012 roku (DACA) jest natomiast ciągle obowiązującym prawem i Pana córka może odnowić swoje pozwolenie na pracę.

Aldona z Garfield, NJ: - Mam zieloną kartę już ponad 20 lat i ponieważ mam już 59 lat mogę składać wniosek na obywatelstwo w języku polskim. Czy będę musiała zdać egzamin z pisania i czytania? Jeśli tak, to w jakim języku?
W Pani przypadku będzie Pani zdawać tylko egzamin z historii USA. Musi się Pani nauczyć odpowiedzi na 100 pytań, z których wylosowanych będzie 10. Jest Pani zwolniona z pisania oraz z czytania. Całe interview oraz pytania będą zadawane w języku polskim poprzez tłumacza.

Wojciech z Brooklynu, NY: - Mój tata ma zieloną kartę. Otrzymaliśmy nasz stały pobyt całą rodziną, ale tata musiał pojechać do Polski i przebywa tam już ponad rok. Czy tata może wrócić z powrotem do USA?
Tego typu sprawy są bardzo skomplikowane i wymagają konsultacji z adwokatem imigracyjnym zanim Pana tata podejmie decyzję o powrocie. Teoretycznie zielona karta Pana taty jest nieważna, ponieważ przekroczył rok poza USA, ale w każdej sytuacji są wyjątki. W takich sytuacjach jest możliwy przyjazd do USA, ale trzeba być przygotowanym na bycie zatrzymanym na granicy. Podczas takiego zatrzymania urzędnik na granicy dokona szczegółowego wywiadu i zdecyduje, czy przekazać sprawę do sądu imigracyjnego. Szanse wygrania sprawy deportacyjnej zależą od indywidulanych okoliczności oraz, w dużej mierze, od tego, co tata powie na granicy.

Czytelniczka z Long Island: - Otrzymałam dwuletnią zieloną kartę na podstawie małżeństwa z obywatelem USA. Niestety nasz związek się rozpada, głownie przez alkohol. Mąż szantażuje mnie, że jeśli się wyprowadzę, to nie podpisze mi dokumentów na zieloną kartę. Czy istnieje jakieś wyjście z mojej sytuacji. Obecnie mam dobrą pracę i bez legalnego status natychmiast ją stracę.
Prawo imigracyjne jest po Pani stronie i można otrzymać 10-letnią zieloną kartę nawet bez podpisu męża, który Panią sponsorował. W tego typu sprawach bardzo dużo zależy od indywidulanych okoliczności oraz od ewidencji, jaką Pani posiada. W tej sytuacji, powinna Pani jak najszybciej skontaktować się z adwokatem imigracyjnym.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: