NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

Polonia ma prawo. Porady imigracyjne

17.10.2015, godz. 22:29
Marcin Muszyński
foto:

Mecenas Marcin Muszyński odpowiada na pytania imigracyjne.

Monika z New Jersey: - Mój dziadek od strony ojca jest obywatelem USA. Czy może on sponsorować mnie na zieloną kartę? Mam 43 lata.
Dziadek nie może Pani bezpośrednio sponsorować na zieloną kartę, gdyż nie ma takiej kategorii sponsorowania rodzinnego. Obywatel USA może sponsorować zamężne dzieci, w tym wypadku Pani ojca. Ponieważ ma Pani ukończone 21 lat, niestety nie zostanie Pani objęta taką petycją. Dla pewności należy sprawdzić, czy dziadek nie przekazał automatycznie obywatelstwa Pani ojcu. W takich sytuacjach wskazana jest konsultacja z adwokatem imigracyjnym.

Kazimierz z Greenpointu: - Mój mąż może już zdawać na obywatelstwo USA. Na formularzu jest pytanie o stan cywilny i mój status imigracyjny. Czy fakt, że jestem w USA nielegalnie może mężowi zaszkodzić? Czy mąż może mnie nie wpisywać?
Pani imigracyjny status nie może być powodem odmowy obywatelstwa Pani mężowi. Podstawą odmowy może być jednak podanie nieprawdziwych informacji, czyli na przykład zatajenie informacji na Pani temat.

Olga z Nowego Jorku: - Czy po ukończeniu szkoły językowej przysługuje mi pozwolenie na pracę?
Nie. Pozwolenie na pracę przysługuje osobom studiującym w college-ach, które mogą się o nie ubiegać po ukończeniu nauki. Takie pozwolenie na pracę nosi nazwę OPT i ma na celu zdobycie doświadczenia zawodowego w dziedzinie swoich studiów. Studencki szkól językowych o OPT ubiegać się niestety nie mogą.

Paulina z Maspeth: - Chciałabym zmienić nazwisko, ponieważ wyszłam za mąż. Co trzeba zrobić, aby uaktualnić moją zieloną kartę?
W takim przypadku należy do Urzędu Imigracyjnego wysłać formularz I-90 wraz z ewidencją zmiany nazwiska. W Pani przypadku będzie to odpis aktu małżeństwa.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: