NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Polonia ma prawo! Porady imigracyjne dla czytelników

Polonia ma prawo! Porady imigracyjne dla czytelników

11.01.2014, godz. 18:41
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Robert z Nowego Jorku: - Według mojej analizy kwalifikuję się na DACA (amnestia dla nielegalnych studentów, którą ogłosił Obama). Niestety przyjechałem do USA przez Kanadę i nie mam żadnej ewidencji wjazdu. Czy mogę wystąpić o pozwolenia na pracę?

Zanim złoży Pan jakiekolwiek dokumenty, musi się Pan upewnić, że ma Pan wystraczające dowody wszystkich wymogów DACA. Jednym z takich wymogów jest przyjazd przed 16 rokiem życia, który miał miejsce 15 czerwca 2007 roku lub wcześniej. W przypadku osób, które przyjechały do USA przez „zieloną granicę” bardzo trudno jest udowodnić dokładną datę przyjazdu. Proszę jednak pamiętać, że można posłużyć się innymi dokumentami, które poszlakowo pokazują, kiedy przyjechał Pan do USA. Na przykład może Pan poszukać biletu oraz stempli w paszporcie z Pana przyjazdu do Kanady. Na pewno po przyjeździe do USA zostawił Pan jakiś ślad. Na przykład chodził Pan do szkoły, był Pan u lekarza, otworzył Pan konto w banku. Być może Pana rodzice dołączyli Pana do swoich rozliczeń podatkowych. Jak widać czasami trzeba być kreatywnym; w Pana przypadku trzeba skoncentrować się na pokazaniu, że był Pan w USA 15 czerwca 2007, co jest równoznaczne z wcześniejszym przyjazdem.


Paula z Queensu, NY: - Odnawiam swoją 2 - letnią zieloną kartę i tam jest pytanie o areszty. Przeskoczyłam z koleżanką przez bramkę w Subway-u i dostałam mandat. Wszystko zapłaciłam. Nigdy nie byłam aresztowana ani zatrzymana. Czy muszę to wyjawiać?

Tak. To wykroczenie, zwłaszcza w Nowym Jorku, może mieć poważne konsekwencje imigracyjne. Należy niezwłocznie udać się do siedziby MTA i wystąpić o kopię swojego mandatu. Czasami policjanci wypisują tylko mandat, a czasami kierują sprawę do sądu kryminalnego. Radzę skontaktować się z adwokatem imigracyjnym zanim wyśle Pani swój wniosek do Urzędu Imigracyjnego.

Krystian z Ozone Park, NY: - Jestem na wizie turystycznej i mój brat, który jest obywatelem USA od listopada 2013, złożył na mnie wniosek o zieloną kartę. Kiedy mogę spodziewać się pozwolenia na pracę?

amo złożenie wniosku nie ma wpływu na Pana status imigracyjny. Wiele osób jest mylnie przekonanych, że złożony wniosek, w tym przypadku przez brata obywatela USA, ‘legalizuje’ status do momentu otrzymania zielonej karty. Nic bardziej mylnego. Jeśli przyjechał Pan na wizie turystycznej to Pana legalny status kończy się po 6 miesiącach i petycja brata nie zmienia tego faktu. Jeżeli Pana status już wygasł, jest Pan w USA nielegalnie, mimo że brat złożył wniosek do Urzędu Imigracyjnego. Proszę również pamiętać, że pozwolenie na pracę jest ostatnim etapem sponsorowania rodzinnego; obecnie sponsorowanie przez rodzeństwo trwa około 12 lat.

Mieczysław z Yonkers: - Mój kolega jest stałym rezydentem i został aresztowany przez policję i obecnie czeka w więzieniu na rozprawę. Sędzia wyznaczył kaucję w wysokości $500, ale powiedziano nam, że jak ją wpłacimy to przyjdzie Immigration i on trafi do aresztu imigracyjnego. Co mamy zatem robić?

Tego typu sprawy są bardzo skomplikowane i wymagają konsultacji u doświadczonego adwokata imigracyjnego. Nie podał Pan, za co kolega został aresztowany, dlatego nie jestem w stanie konkretnie napisać, co należy w Pana sytuacji zrobić. Prawdą jest, że wpłacając kaucję, najprawdopodobniej kolega trafi do więzienia imigracyjnego. W zależności od rodzaju przestępstwa, z więzienia imigracyjnego można też wyjść za kaucją. Czasami bardziej opłaca się poczekać w więzieniu kryminalnym na zakończenie sprawy, zwłaszcza jeśli wyrok może być dla nas korzystny, czyli taki, który nie niesie za sobą konsekwencji imigracyjnych. Wtedy nawet jak zostaniemy przeniesieni do więzienia imigracyjnego, dużo łatwiej będzie z niego wyjść po wpłaceniu dodatkowej kaucji. Podkreślam powagę sytuacji i radzę jak najszybszą konsultację z adwokatem imigracyjnym.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: