NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Mecenas Darius Marzec o rozwodach. Rozwodząc się, skorzystaj z pomocy adwokata

Mecenas Darius Marzec o rozwodach. Rozwodząc się, skorzystaj z pomocy adwokata

07.11.2015, godz. 00:00
Darius Marzec, Dariusz Marzec
Darius Marzec, Dariusz Marzec foto:

Panie Mecenasie, dlaczego decydując się na rozwód ze współmałżonkiem powinniśmy skorzystać z pomocy adwokata?
Proces sądowy i procedura wymagana w sprawie rozwodowej jest zbyt trudna, by gładko i prawidłowo mogła zostać przeprowadzona przez ludzi bez odpowiedniego wykształcenia prawniczego, doświadczenia, nie będących formalnie praktykującymi adwokatami. Nawet tak błaha z pozoru sprawa jak złożenie wymaganych dokumentów do sadu, szczególnie w Nowym Jorku, może sprawić dużo kłopotu. W przypadku stwierdzenia braków formalnych istnieje duże ryzyko odrzucenia naszych dokumentów, często nawet więcej niż jeden raz. To niepotrzebnie wydłuża czas na załatwienie sprawy rozwodowej, powoduje stresy, których raczej powinniśmy sobie oszczędzać. Tymczasem potencjalnie prosta sprawa może zakończyć się wieloma problemami, a w końcowym efekcie wcześniej czy później będziemy musieli zwrócić się do adwokata, by ją zakończył.

Czyli warto oszczędzić sobie kłopotów i udać się do adwokata?
Tak, szczególnie kiedy rozwodzimy się w Nowym Jorku, gdzie przepisy są bardziej skomplikowane. Często zdarza się, że ludzie szukają pomocy i pośrednictwa w takich sprawach w agencjach turystycznych. To jest bardzo niebezpiecznie - agencje starają się zrobić wrażenie, iż mają możliwość poprowadzenia sprawy rozwodowej i  udzielenia porady – odpowiedzi na pytania prawne, co oczywiście nie jest prawdą. Klienci nie tylko robią to na własne ryzyko, ale decydują się na takie nie znając prawdziwych konsekwencji. Np. agencja może nie poinformować o przysługujących zgodnie z prawem alimentach dla jednego ze współmałżonków, gdzie trudno  będzie taką sytuację odwrócić. Przyjmą jako fakt oświadczenie klienta, że chce on szybkiego rozwodu i podpisania dokumentów. Tymczasem dobry adwokat bardzo szybko doradzi, że np. w takiej sytuacji należą się określone alimenty, należy dokonać podziału majątku, zabezpieczyć odpowiednio przyszłości dzieci.

Jakie są konsekwencje?
Efekt przeprowadzenia sprawy przez  niekompetentną osobę może być taki, że  jest ona  niewłaściwie załatwiona substantywnie i trzeba np. składać petycję do sadu rodzinnego w kwestii opieki nad dziećmi, a także jak to się często  zdarza w sprawach rozliczeń pieniężnych. Czasem, jeśli zbyt pochopnie zrzekniemy się naszych praw np. do majątku, nie będzie już możliwe cofniecie takich decyzji. Nawet patrząc tylko na kwestie proceduralne często widzę problem w rozwodach prowadzonych przez agencje, iż nawet nie wszystkie dokumenty zostały poprawnie złożone w rozwodzie ugodowym. Bywa, że po latach klienci próbują złożyć taki wyrok rozwodowy w Polsce i nie są w stanie tego uczynić, bowiem dokumenty nie były złożone prawidłowo w Ameryce. Adwokat dopilnowuje terminów złożenia dokumentów, wyznaczonych w wyroku rozwodowym, a są one niezmiernie istotne, by prawidłowo zakończyć sprawę, chociażby nawet ugodową. Warto oszczędzić sobie późniejszych niespodzianek, bo np. biuro sądowe nie wyda pewnych dokumentów, które są wymagane w Polsce.  Miałem kilka spraw, gdzie agencje się zamknęły po zebraniu pieniędzy od klienta i przed złożeniem sprawy.  Jest o wiele łatwiej skontaktować się z adwokatem, niż dobijać się do zamkniętej agencji.

O co zwykle spierają się rozwodzący się Polonusi?
Największe problemy w sprawach, w których nie ma dzieci, to kwestie gdzie współmałżonek chce uzyskać alimenty i jest do podziału majątek, niekoniecznie duży, ale z jakiegoś powodu strony nie są w stanie dojść do porozumienia w tej kwestii. Jeśli w małżeństwie są dzieci, to zwykle pojawia się konflikt w kwestii opieki i odwiedzin. Nierzadko bywa, że jedna ze stron podnosi zarzut o nadużywaniu alkoholu i innych substancji przez współmałżonka, a wtedy chce uniemożliwić również opiekę nad dziećmi lub wizytacje bez nadzoru. Często takie sprawy maja element przemocy domowej, zwykle w stosunku do żon, ale nie tylko. We wszystkich takich sprawach moja kancelaria pomaga, reprezentując klientów i często zabezpieczając takich klientów. Zdarzają się sprawy trudne, gdy współmałżonek musi zostać usunięty z domu lub mieszkania, pomagamy wtedy także uzyskać alimenty, a także płacenie czynszu lub pożyczki, zwrot kosztów adwokackich.
Kiedy kancelaria reprezentuje osobę usuniętą z domu i jednocześnie od dzieci (najczęściej mężczyznę, ale nie zawsze) naszą rolą jest przedstawić prawdziwe możliwości finansowe współmałżonka i ograniczyć ryzyko zasądzenia nierealnych sum, z których nie będzie mógł się wywiązać. Często w tych sprawach reprezentujemy klienta także w sprawie karnej, która może być toczona równolegle przed tym samym sędzią.

Co doradzi Pan rozwodzącym się rodakom?
Nigdy nie doradzam dwóm osobom, zawsze reprezentuje jedną ze stron. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogę rozmawiać z obojgiem współmałżonków i przygotować oraz wyjaśnić propozycję ugody dla strony przeciwnej. Znaczną część tych spraw można zakończyć ugodowo, bez konieczności chodzenia  do sądu, ale doświadczony adwokat w każdej sprawie rozwodowej rozpocznie od pytań o chociażby długość małżeństwa,  zarobki każdej ze stron, dzieci, majątek, należący do współmałżonków. Nie wszyscy z różnych powodów chcą walczyć o to, co należy się im zgodnie z literą prawa. Jeżeli klient ma jakaś propozycję ugody, moja rola jest taka, aby poruszyć te kwestie, których nie dostrzega albo o nich po prostu nie wie. Dla przykładu w sytuacji kiedy jedna ze stron ma plan emerytalny, ale jest dopiero na początku oszczędzania, łatwo coś takiego pominąć, ponieważ nie ma na tą chwilę wielkiej wartości. Z reguły jednak należna jest pewna dystrybucja z planu męża czy żony za lata wspólnego małżeństwa. Nawet jeśli przez wiele następnych lat takiej zależności jeszcze nie będzie. Dlatego tak niezmiernie istotnym jest, aby skontaktować się z doświadczonym w sprawach rozwodowych adwokatem, który odpowiednio pokieruje negocjacjami i zabezpieczy nasze interesy.


Kancelaria mecenasa Dariusa Marca ma swoją siedzibę także na Brooklynie (Greenpoint) pod adresem 776A Manhattan Avenue, Suite 104. Adwokat mówi po polsku, a na spotkanie można się umówić również w godzinach wieczornych oraz w weekendy dzwoniąc pod nr telefonu 1 (718) 609-0300 lub 1 (212) 267-0201. Mecenas Marzec ma swoje biura także na Manhattanie przy 225 Broadway, Suite 3000, New York, NY, telefon (212) 267-0201; w New Jersey - 1000 Clifton Avenue, 2 piętro,  Clifton,  NJ, telefon (973) 920-7925 oraz w Filadelfii 2604 E Allegheny Ave., Philadelphia, PA, telefon (215) 987-3725. Adres strony internetowej: www.AdwokatMarzec.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: