NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Marcin Muszyński. Prawnik Radzi

Marcin Muszyński. Prawnik Radzi

29.11.2014, godz. 18:06
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Joanna z Nowego Jorku: - Jestem w USA od 8 lat, przyjechałam tutaj przez zieloną granicę. Nie mam dzieci, ale mój mąż ma zieloną kartę. Czy dekret Obamy mnie obejmuje?

- Dekret prezydenta Obamy może być w Pani przypadku pomocny. Mimo, że nie zostało to jeszcze dokładnie sprecyzowane, Urząd Imigracyjny ma zmienić wymagania, jakie należy spełnić, aby otrzymać darowanie 10-letniego zakazu powrotu do USA. Ponieważ prawo się nie zmieniło, nie może Pani wystąpić o zieloną kartę na terenie USA, tylko musi Pani jechać do Polski. Zanim jednak Pani pojedzie, będzie można otrzymać swojego rodzaju gwarancje, że Pani zakaz powrotu jest darowany. Na szczegółowe zmiany trzeba będzie jeszcze poczekać.

Tomasz z Greenpointu: - Jestem na wizie studenckiej i mam możliwość rozpoczęcia sponsorowania pracowniczego. Ile w tej chwili trwa sponsorowanie przez pracę i kiedy otrzymam pozwolenie na pracę? Słyszałem, że trwa to krócej niż rok. W Polsce ukończyłem szkołę zawodową w zakresie mechaniki samochodowej.

- Obecnie sponsorowanie pracownicze, na które Pan może się zakwalifikować trwa około 2 – 3 lat. Okres oczekiwania jest zależny od liczby osób, które rozpoczęły sponsorowanie przed Panem. Dekret wykonawczy prezydenta Obamy ma zezwolić na możliwość szybszego wystąpienia o pozwolenie na pracę, co w praktyce oznacza otrzymanie pozwolenia na pracę po około roku od rozpoczęcia sponsorowania. W tego typu sprawach wskazana jest konsultacja.

Jacek z Queensu, NY: - Czy amnestia, którą ogłosił Obama wygasa po trzech latach?

- Status otrzymany na podstawie dekretu Obamy ma być ważny na 3 lata z możliwością przedłużenia. Dekret, który Obama wydał w 2012 roku był na dwa lata i obecnie można go przedłużać, dlatego wszystko wskazuje na to, że status otrzymany na podstawie obecnego dekretu tez będzie można przedłużyć.

Beata z Rego Park: - Czy po otrzymaniu pozwolenia na pracę na podstawie dekretu będzie można podróżować do Polski?

- Nie jest to jeszcze na 100 proc. potwierdzone, ale w przypadku dekretu Obamy ogłoszonego w 2012 roku (DACA), można wystąpić o pozwolenie na podróżowanie. Nie sądzę, aby przy tym dekrecie było inaczej.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: