NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Marcin Muszyński. Prawnik Radzi

Marcin Muszyński. Prawnik Radzi

22.11.2014, godz. 19:58
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Wiesława z Nowego Jorku: - Jestem w USA od 7 miesięcy. Miesiąc temu wygasła moja wiza turystyczna, której niestety nie przedłużyłam. Czy jest możliwość przedłużenia jej w chwili obecnej?

- Wszystko zależy od powodu, dla którego nie przedłużyła Pani swojego statusu. Jeżeli było to nie z Pani winy lub z powodów losowych, nad którymi nie miała Pani kontroli, to teoretycznie można swój status przedłużyć. Podkreślam, że w takich przypadkach należy działać szybko, dlatego wskazana jest konsultacja z adwokatem imigracyjnym.

Czytelniczka z Brooklynu: - Moja zielona karta nie ma daty ważności. Czy mogą z taką zieloną kartę pojechać do Polski?

- Tak. Proszę jednak pamiętać, że pani zielona karta nie posiada praktycznie żadnych zabezpieczeń, dlatego na lotnisku może się Pani spodziewać dłuższej odprawy. Urzędnik wpuści Panią do USA, ale na pewno poinstruuje Panią, aby złożyć wniosek o odnowienie swojej zielonej karty.

Bożena ze Stamford, CT: -  Moja mama jest stałym rezydentem i przebywa obecnie w Polsce od prawie 9 miesięcy. Czy wracając do USA zostanie wpuszczona? Jest to pierwszy tak długi pobyt poza USA spowodowany jej pobytem w szpitalu.

Generalnie stały rezydent nie powinien przebywać jednorazowo poza USA dłużej niż 6 miesięcy, gdyż wtedy pada podejrzenie, że nie traktuje już USA jako właściwego miejsca zamieszkania. Są oczywiście przypadki, w których pobyt poza USA jest dłuższy, tak jak to ma miejsce w przypadku Pani mamy. W takiej sytuacji zalecam zabranie dokumentacji ze szpitala, aby być ewentualnie gotowym na wytłumaczenie się z tak długiej nieobecności. Proszę również pamiętać, że nie wolno przebywać poza USA dłużej niż rok.

Andrzej z Dolnego Brooklyn: - Czy osoba na statusie H-4 może liczyć na pozwolenie na pracę?

Nie. Obecne przepisy na to nie zezwalają, ale w najbliższym czasie ma to ulec zmianie. Żeby osoba na statusie H-4 mogła otrzymać pozwolenie na pracę, małżonek na statusie H-1B będzie musiał mieć zatwierdzony wniosek I-140, czyli drugi etap sponsorowania pracowniczego i zielone karty muszą być niedostępne ze względu na kolejki.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: