NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi “Czyszczenie” w wypadkach budowlanych

“Czyszczenie” w wypadkach budowlanych

04.12.2013, godz. 12:42
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

“Czyszczenie” w wypadkach budowlanych

Artykuł 240(1) Prawa Pracy chroni tych pracowników w stanie Nowy Jork, którzy narażeni są na ryzyko związane z pracą na wysokości, kiedy wykonują pracę przy: budowie, rozbiórce, naprawie, przebudowie, malowaniu lub czyszczeniu budynku lub struktur.

Przez ostatnie kilkanaście lat sądy starały się określić co dokładnie oznacza słowo “czyszczenie” w ramach Prawa Pracy. Najwyższy Sąd Apelacyjny stanu Nowy Jork wydał ostatnio decyzję w sprawie “Soto vs. Crew, Inc.”, w której określił granice prac podlegających “czyszczeniu” w rozumieniu Prawa Pracy.

Poszkodowany w tej sprawie był pracownikiem firmy świadczącej usługi czyszczące. Firma ta została wynajęta przez sklep J. Crew. Pan Soto (Plainitiff) przychodził do pracy na kilka godzin przed otwarciem sklepu. Jego praca polegała na odkurzeniu oraz umyciu podłóg, wyczyszczeniu łazienek oraz wyrzuceniu śmieci. Kiedy sklep otwierano, Pan Soto kończył swoją pracę czyszcząc półki wystaw, drzwie wejściowe oraz usuwając jakiekolwiek zabrudzenia z podłogi.

W dniu wypadku, pracownik sklepu zauważył że 6 stopowa półka na wystawie jest zakurzona i poprosił pana Soto aby ją wyczyścił. Pan Soto zrobił to używając do tego celu długiej miotełki oraz 4 stopowej drabiny. W trakcie czyszczenia półki, drabina na której stał przewróciła się, powodując obrażenia ciała u pana Soto. W wyniku tego wypadku pozwał on sklep J. Crew oraz właściciela budynku twierdząc że pogwałcili oni artykuł 240(1) Prawa Pracy. Pozwani złożyli wniosek o oddalenie jego sprawy twierdząc, że pan Soto wykonywał rutynowe sprzątanie a nie “czyszczenie” które podlegałoby pod artykuł 240(1). Pan Soto sprzeciwił się temu wnioskowi twierdząc że komercyjne czyszczenie jest statutowo chronione oraz że doznał on obrażeń związanych z pracą na wysokościach kiedy musiał wykonać czyszczenie półki na drabinie. Sędzia zgodził się z pozwanymi i oddalił ten pozew. Po pierwszym nieudanym odwołaniu, prawnicy Pana Soto odwołali się do Najwyższego Sądu Apelacyjnego stanu Nowy Jork, który uznał że:

“Poza komercyjnym myciem okien (które podlega statutowej ochronie), czynność nie może byc klasyfikowana jako “czyszczenie” podlegające statutowej ochronie, jeśli: 1) jest rutynowa, co oznacza że jest pracą wykonywaną codziennie, cotygodniowo, lub dość często i powtarza się w ramach zwykłego czyszczenia oraz dbania o przestrzeń komercyjną; 2) nie wymaga wyspecjalizowanego sprzętu lub wiedzy, lub specjalnego nakładu pracy; 3) nie wymaga pracy na zbyt dużych wysokościach; 4) nie jest częścią projektu budowlanego, renowacyjnego, malowania lub naprawy budynku.”

Kiedy Najwyższy Sąd Apelacyjny zaaplikował te przesłanki do wypadku pana Soto to uznał, że praca którą wykonywał w momencie wypadku nie podlega pod kategorię “czyszczenia”. Sędziowie apelacyjni stwierdzili że ścieranie kurzu z półki wystawowej jest czynnością rutynowo wykonywaną w sklepie. Pomimo tego że praca ta wykonywana była na pewnej wysokości, to jednak nie wymagała specjalistycznych narzędzi i była możliwa do wykonania przez jednego pracownika ze zwykłymi przyrządami do czyszczenia.

Jak widać z tego przykładu prawo wypadkowe potrafi być momentami bardzo szeroko a czasami bardzo wąsko interpretowane przez sądy. Dlatego tak ważne jest w każdej z tych spraw przygotowanie prawnika i jego znajomość zawiłości tego prawa. A to wszystko po to aby klient na końcu procesu nie musiał czekać na ryzykowny wynik odwołania tylko na odpowiednio wysoką wygraną.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z wypadkami w Nowym Jorku to prosimy o przesłanie ich emailem na adres swp@plattalaw.com , lub zgłoszenie telefonicznie pod numerem 212-514-5100. Możecie Państwo również zadać pytania bezpośrednio na stronie internetowej używając czatu który jest w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się zamieścić odpowiedzi na wszelkie Państwa pytania w kolejnych artykułach o wypadkach. Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku, nie tylko budowlanym.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.plattalaw.com gdzie mogą Państwo na głównej stronie (po lewej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru swojej sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych w formie wideo. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: